Poradnik dla Młodej Pary

WARTO PRZECZYTAĆ ZoomArt Studio

Piękne zdjęcia ślubne? Czy to możliwe? Poradnik dla Młodej Pary

W tym poradniku znajdziecie wskazówki, które wynikają z naszego doświadczenia oraz analiz materiału z poszczególnych reportaży ślubnych, które wykonywaliśmy. To próba przedstawienia rzeczywistości, w jakiej pracuje fotograf i kamerzysta podczas Waszego ślubu.

Niektóre z tych kwestii mogą wydawać się oczywiste, ale z doświadczenia wiemy, że emocje i szybko upływający czas w tym ważnym dla Was dniu mogą negatywnie wpłynąć na naszą pamięć. Jeśli zależy Wam na pięknych kadrach z Waszego ślubu, na pewno będą to dla Was cenne wskazówki.

Zaczynamy … najpierw ogólnie

Przede wszystkim – optymizm, uśmiech i jeszcze raz optymizm.

Bądźcie wypoczęci, wyśpijcie się przed ślubem. Czeka Was dużo zdarzeń w krótkim czasie.

Ale spokojnie, powoli, bo Wasz ślub to nie zawody sportowe – wykonujcie wszystko z szlachecką powagą, powoli i dostojnie a i Wasze zdjęcia będą zacne.

Trochę z historii Waszego życia – Pamiętacie Wasze randki? Te głębokie spojrzenia, okazywanie uczuć i radość z bycia razem, wspólne przytulenie, trzymanie się za dłonie. No i tak właśnie się zachowujcie – naturalnie, nie zwracając uwagi na fotografa i operatora kamery. No dobra, księdza na kazaniu możecie posłuchać :).

A teraz bardziej konkretnie.

Przygotowania

Bardzo ważna kwestia – dokładne rozplanowanie dnia, godzin; rozpoczęcia kamerowania i fotografowania, przygotowań, Błogosławieństwa Rodziców i wyjazdu, przejścia do Kościoła, pozwoli na większy spokój, luźniejszą atmosferę.

Do uwiecznienia przygotowań Pary Młodej istotny jest wybór właściwego pomieszczenia, w miarę możliwości jasnego i przestronnego. A porządek w pokoju sprawi, że na fotografiach nie będzie elementów, które będą odrywać uwagi od głównych zdarzeń.

Fotografowanie detali (np. obrączki, podwiązka, welon, buty panny młodej i pana młodego itp.) wymaga czasu, więc najlepiej omówić zakres fotografowania i nagrywania aby ustalić odpowiednią ilość czasu dla fotografa/kamerzysty.

Błogosławieństwo Młodej Pary przez Rodziców

Jeżeli błogosławieństwo będzie się odbywać w niewielkim pokoju, wówczas Para Młoda, Rodzice oraz fotograf to już siedem osób. Jeżeli w pokoju będzie jeszcze kilka osób, może się okazać, że fotograf i kamerzysta będzie miał do dyspozycji niewiele miejsca na wykonanie różnorodnych kadrów. Pozostanie tylko możliwość wykonania kadrów ciasnych. Więc o ile to możliwe, postarajcie się ograniczyć ilość osób do Rodziców i Dziadków.

Najkorzystniej, aby Para Młoda ustawiła się twarzami w stronę światła słonecznego.

Uroczystość w Kościele

Po Błogosławieństwie nie spieszcie się do Kościoła, aby fotograf i kamerzysta mogli spokojnie dojechać na miejsce ślubu bez konieczności płacenia mandatu. Więcej czasu pozwoli na spokojne rozłożenie sprzętu oraz wykonania kilku ujęć np. pustego Kościoła.

Jeśli we wnętrzu Kościoła jest mało światła i panuje półmrok – poprośmy księdza o włączenie wszystkich świateł.

W sytuacji, gdy będziecie wchodzić do Kościoła za księdzem, poczekajcie chwilę aż kapłan oddali się od Was na około 4 kroki i dopiero powolnym krokiem ruszcie w kierunku ołtarza.

Miejsca siedzące dla Pary Młodej oraz Świadków powinny być ustawione w niewielkim oddaleniu od ołtarza, jeśli warunki przestrzenne Kościoła na to pozwalają. W innym razie wykonanie zdjęć od przodu Pary Młodej może być utrudnione.

Goście, po wejściu do Kościoła przed ceremonią, powinni zająć miejsca w przednich ławkach (pierwsze zarezerwowane dla Rodziców) – nie pozostawiajmy pierwszych rzędów wolnych, ponieważ z perspektywy fotografii ślubnej nie wygląda to korzystnie.

Fotograf i kamerzysta będzie uwieczniał Waszą historię ślubną – więc pomimo ich obecności, nie zwracajcie na nich uwagi, nie patrzcie się w ich stronę. Częściej zerkajcie na siebie. W Kościele można na siebie spoglądać a nawet uśmiechać do siebie. Niektórzy księża celowo opowiadają anegdoty z ambony, żeby rozluźnić kąciki ust nie tylko u Młodej Pary.

Przysięga a potem już z górki 🙂

Poproście Waszych Gości, aby ograniczyli wykonywanie zdjęć podczas przysięgi – zajęcie „strategicznego” miejsca przez wujka Janka może utrudnić wykonanie lepszych zdjęć, a w niektórych przypadkach wujek Janek może zostać na zawsze Mistrzem drugiego planu.

Byłoby dobrze, gdyby Panna Młoda tuż przed złożeniem przysięgi i założeniem obrączki pozostawiła bukiet na krześle lub przekazała Druhnie.  W przeciwnym razie istnieje ryzyko niewykonania fotografii, na której będzie widoczne zakładanie obrączek.

Bardzo istotne – Przysięgę małżeńską składacie sobie, więc patrzcie się na siebie, nie na księdza. Stójcie twarzami do siebie a bokiem do ołtarza. Dzięki temu, nie tylko ksiądz, i Świadkowie będą widzieli Wasze gesty i emocje, ale również Goście a fotograf i kamerzysta będą mogli wykonać kilka interesujących fotografii w takim ustawieniu. W takim samym ustawieniu zakładamy obrączki. Zakładanie obrączek wykonujcie powoli, patrząc sobie w oczy. Obrączki trzymajcie dwoma palcami, tak aby nie zasłaniać ich całą dłonią.

Wyjście z Kościoła – Tak tak, już po wszystkim, emocje opadły, więc nie ma pośpiechu. Powoli, spokojnie, z gracją. Wasz spokojny krok pozwoli gościom na opuszczenie kościoła i przygotowania atrakcji na zewnątrz a fotograf i operator kamery może uchwycić kilka ciekawych kadrów, na których będą uwiecznione; uśmiech, radość i szczęście Pary Młodej.

Warto się dowiedzieć, czy zaplanowany jest kolejny ślub, aby podczas radości z obsypywania ryżem czy rzucania monet, nie zablokować wejścia kolejnej Młodej Parze.

Jeśli wykonanie zdjęcia grupowego planowane jest tuż po ceremonii ślubu w okolicach Kościoła, najlepszym rozwiązaniem jest jego wykonanie bezpośrednio po wyjściu z Kościoła, przed życzeniami, ponieważ po życzeniach często Goście wychodzą z placu Kościoła w kierunku środków transportu.

Przyjęcie weselne

Podczas przejazdu z Kościoła na salę weselną, pozwólcie aby wszyscy Goście, fotograf i wasz kamerzysta spokojnie dojechali. Nie spieszcie się z wejściem na salę. Szczególnie jest to ważne w przypadku fotografa i filmowca, którzy w planie mają zamiar wykonać kilka ujęć sali weselnej na zewnątrz oraz wewnątrz.

W przypadku skomplikowanych relacji rodzinnych – wskażcie fotografowi i kamerzyście osoby, na które powinni zwrócić szczególną uwagę, aby wydobyli je w reportażu na przedni plan.

Powitanie „chlebem i solą” – zadbajcie, jeśli warunki (przestrzenne i atmosferyczne) pozwolą, aby odbyło się w przestronnym miejscu. Zdarzały się sytuacje, że Rodzice stawali dwa kroki za progiem sali a Para Młoda dwa kroki przed salą. Oczywiście w takiej sytuacji można fotografować, ale nie zawsze będą to ciekawe kadry interesujące. Fotograf/kamerzysta to nie czarodziej, przestrzeni nie poszerzy.

Wnoszenie Panny Młodej przez próg – nie zapomnijcie wpuścić przed Wami fotografa i operatora kamery.

Pierwszy taniec – to czas, który należy tylko do Was! Drugi raz już się nie powtórzy w tym samym składzie osobowym 🙂 Nie zapominajcie więc o uśmiechu, spojrzeniach w oczy. Jeżeli będziecie wykonywać choreografię taneczną, proszę poinformować orkiestrę, aby poprosiła Gości na środek sali, jednak bez tworzenia kółek tanecznych.

Podczas podziękowań dla Rodziców, oczepin i tortu, poprośmy zespół muzyczny, aby wyłączył kolorowe światła, ponieważ tworzą na twarzach nieestetyczne kolorowe plamki.

Tort – Stańcie w miarę blisko tortu, aby światło płonących świec efektownie Was oświetliło.

Do zobaczenia ! Bawcie się świetnie !

PANEL KLIENTA

© 2019-2020 Zoom Art Studio / Mateusz Wasilewski Wszystkie prawa zastrzeżone

Odwiedź nasze portale społecznościowe